gdzie znajduje się cieśnina magellana

Wyszukany temat: gdzie znajduje się cieśnina magellana

Cieśnina Magellana to jedna z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie, łącząca Atlantyk z Pacyfikiem. Jej nazwa pochodzi od portugalskiego żeglarza Ferdynanda Magellana, który jako pierwszy przepłynął tę cieśninę podczas swojej wyprawy dookoła świata w latach 1519-1522.

Cieśnina Magellana znajduje się na południu Ameryki Południowej, pomiędzy południowym krańcem kontynentu a archipelagiem Ziemi Ognistej. Ma około 570 kilometrów długości i 2-35 kilometrów szerokości, a jej głębokość wynosi od 30 do 500 metrów.

Żegluga przez Cieśninę Magellana jest bardzo wymagająca, z powodu silnych prądów, trudnych warunków atmosferycznych i skalistych wybrzeży. Jednak dzięki temu szlakowi możliwe jest skrócenie trasy pomiędzy Europą a Azją a kontynentami Ameryką Południową i Północną o 12 700 kilometrów.

Warto dodać, że Cieśnina Magellana jest także miejscem, gdzie spotykają się dwa oceany – Atlantyk i Pacyfik, co czyni ją fascynującym terenem dla naukowców i badaczy. W rejonie cieśniny można spotkać wiele gatunków fauny i flory, a także niezwykłe zjawiska atmosferyczne, takie jak Antarktyczna Mgła.

Podsumowując, Cieśnina Magellana to jedno z najważniejszych miejsc na świecie dla żeglugi, ale także dla nauki i badaczy. Jej położenie na południu Ameryki Południowej, pomiędzy Atlantykiem a Pacyfikiem, sprawia, że jest to niezwykle fascynujące miejsce na ziemi.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Popularne
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl

jedzenie jak marzenie poznań

Znaleziony temat: jedzenie jak marzenie poznań Jedzenie jak marzenie to temat, który z pewnością zainteresuje każdego miłośnika dobrego jedzenia. Poznań, jako jedno z największych miast

Czytaj więcej »

wąbrzeski

Znaleziona miejscowość  : wąbrzeski Miejscowość wąbrzeski  leży: powiat  w województwie KUJAWSKO-POMORSKIE Wąbrzeźno – urokliwe miasteczko w powiecie wąbrzeskim, w województwie kujawsko-pomorskim Wąbrzeźno to niewielkie miasteczko położone w

Czytaj więcej »

podatki które wprowadził pis

temat wybrany: podatki które wprowadził pis Poradnik: Jak zrozumieć podatki wprowadzone przez PIS? W ostatnich latach wiele zmian w polskim systemie podatkowym zostało wprowadzonych przez

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x