katowice ile metrów nad poziomem morza

temat wybrany: katowice ile metrów nad poziomem morza

Katowice – ile metrów nad poziomem morza?

Katowice, stolica województwa śląskiego, to miasto położone w południowej Polsce. Z racji swojego położenia w Kotlinie Kłodzkiej, Katowice wyróżniają się nietypową wysokością nad poziomem morza. Jaką konkretnie?

Według danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, średnia wysokość n.p.m. w Katowicach wynosi ok. 271 m. To jednak tylko statystyczne wyliczenie, które nie odzwierciedla realnego ukształtowania terenu w mieście. W rzeczywistości w Katowicach możemy wyróżnić trzy poziomy terenu.

Najniższym z nich jest dolina rzeki Rawa, która przepływa przez centrum miasta. W najniższych punktach doliny, w rejonie ulicy Warszawskiej, wysokość n.p.m. wynosi ok. 258 m.

Drugim poziomem są osiedla położone na krawędzi doliny Rawy, m.in. Piotrowice, Brynów, czy Ligota. Wysokość n.p.m. w tych dzielnicach wynosi średnio ok. 270 m.

Najwyższym poziomem terenu w Katowicach są wzniesienia, które otaczają miasto. Najwyższa góra w okolicy to Sielnia, która wznosi się na wysokość 357 m n.p.m. Mniejsze wzniesienia to m.in. Kostuchna (330 m), Murcki (320 m) czy Koszutka (315 m).

Jak widać, wysokość n.p.m. w Katowicach zależy od konkretnego miejsca w mieście. Dlatego też warto pamiętać o tym, planując wycieczkę lub spacer po mieście. Warto też dodać, że ukształtowanie terenu w Katowicach sprawia, że jest to miasto bardzo malownicze i pełne ciekawych widoków.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: katowice ile metrów nad poziomem morza

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Popularne
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl

skąd nazwa youtube

temat wybrany: skąd nazwa youtube Skąd wzięła się nazwa YouTube? YouTube to platforma, która od lat cieszy się popularnością wśród internautów na całym świecie. Dzięki

Czytaj więcej »

relax viper

temat wybrany: relax viper SEO – poradnikowy przewodnik dla początkujących SEO, czyli Search Engine Optimization, to dziedzina zajmująca się optymalizacją stron internetowych pod kątem wyszukiwarek.

Czytaj więcej »

kalendarz jak zrobić samemu

temat wybrany: kalendarz jak zrobić samemu Kalendarz to nieodłączny element organizacji czasu w życiu każdego człowieka. Dzięki niemu możemy planować spotkania, urodziny, ważne wydarzenia czy

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x