kto odkrył źródła amazonki

temat wybrany: kto odkrył źródła amazonki

Kto odkrył źródła Amazonki?

Amazonka to jeden z największych i najważniejszych rzek na świecie, przepływający przez siedem krajów Ameryki Południowej. Zanim jednak rzeka ta stała się tak znana na całym świecie, musiała zostać odkryta. A kim był odkrywca źródeł Amazonki?

Historia odkrycia źródeł Amazonki jest jedną z najbardziej fascynujących w historii geografii. Pierwsze próby odkrycia źródeł rzeki pojawiły się już w XVII wieku, kiedy to francuski misjonarz i podróżnik Samuel Fritz podążył w głąb dzikich lasów Ameryki Południowej, aby dotrzeć do źródeł rzeki.

Niestety, jego wyprawa zakończyła się niepowodzeniem – Fritz zginął w wyniku ataku indiańskiego plemienia. Kolejne próby odkrycia źródeł rzeki podejmowali inni podróżnicy, wśród których warto wymienić choćby brazylijskiego poszukiwacza złota Percy’ego Fawcetta czy niemieckiego badacza Theodora Koch-Grunberga, jednak również im nie udało się odnaleźć źródeł Amazonki.

Ostatecznie, to polski podróżnik i geograf Stefan Szolc-Rogoziński odnalazł źródła rzeki w 1953 roku, podczas swojej wyprawy na północny zachód od peruwiańskiego miasta Cusco. Szolc-Rogoziński, który wcześniej brał udział w badaniach nad górami Andy, zebrał wtedy próbki wody z dwóch źródeł znajdujących się na wysokości około 5 tysięcy metrów nad poziomem morza.

Dzięki tej wyprawie udało się ostatecznie zlokalizować źródła Amazonki, a Szolc-Rogoziński stał się jednym z najważniejszych odkrywców w historii geografii. Dzięki jego badaniom świat poznał wiele ciekawych faktów na temat Amazonki i jej licznych dopływów, co miało ogromny wpływ na rozwój nauki i geografii.

Dlatego też, jeśli interesuje Cię historia geografii i chcesz poznać więcej ciekawych faktów na temat odkrycia źródeł Amazonki, warto sięgnąć po książki i artykuły o tym temacie. Dzięki nim poznamy historię jednego z największych sukcesów w badaniach geograficznych, który przyczynił się do rozwoju nauki i pozwolił na poznanie jednej z najważniejszych rzek na świecie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Popularne
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl

Ozimek

Znaleziona miejscowość:Ozimek Miejscowość Ozimek leży: obszar wiejski w województwie OPOLSKIE Jak znaleźć idealne miejsce do zamieszkania – poradnik dla osób szukających spokoju i bliskości natury

Czytaj więcej »

prokurator ile

temat wybrany: prokurator ile Prokurator ile zarabia? Sprawdźmy! Praca prokuratora to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych funkcji w polskim systemie prawnym. Prokuratorzy odpowiadają za dochodzenie

Czytaj więcej »

pup co potrzebne do rejestracji

temat wybrany: pup co potrzebne do rejestracji Rejestracja psa w Polsce to ważna sprawa i obowiązek każdego właściciela. Aby zarejestrować pupila, trzeba spełnić kilka wymagań

Czytaj więcej »

giełda jak zacząć grać

temat wybrany: giełda jak zacząć grać Giełda – jak zacząć grać? Giełda to miejsce, gdzie inwestorzy kupują i sprzedają papiery wartościowe. Inwestowanie na giełdzie może

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x