która rzeka jest dłuższa nil czy amazonka

Wyszukany temat: która rzeka jest dłuższa nil czy amazonka

Która rzeka jest dłuższa: Nil czy Amazonka?

Nil i Amazonka to dwie z najważniejszych rzek świata, które mają ogromne znaczenie dla wielu krajów. Ale która z nich jest dłuższa? Odpowiedź brzmi – Nil.

Długość Nilu wynosi około 6650 km i jest on uważany za najdłuższą rzekę na świecie. Bierze swój początek w Burundi i przepływa przez Tanzanię, Ugandę, Sudan Południowy, Sudan, Etiopię i Egipt, gdzie uchodzi do Morza Śródziemnego.

Amazonka z kolei ma długość około 6575 km i jest drugą pod względem długości rzeką na świecie. Bierze swój początek w Peru, a następnie przepływa przez Boliwię, Kolumbię, Ekwador, Gujanę, Peru i Brazylię, gdzie uchodzi do Oceanu Atlantyckiego.

Choć długość Nilu jest większa, Amazonka wyróżnia się ogromnym przepływem wody. W czasie pory deszczowej, która trwa od grudnia do maja, przepływ wody w Amazonce sięga 300 tysięcy metrów sześciennych na sekundę, co stanowi około jednej trzeciej całkowitej ilości wody, która płynie w rzekach na całym świecie.

Podsumowując, Nil jest dłuższy, ale Amazonka ma większy przepływ wody. Oba te rzeki mają duże znaczenie dla życia wielu ludzi i zwierząt, a także dla ekosystemów na całym świecie. Dlatego warto poznać je bliżej i zrozumieć, jak ważną rolę pełnią w naszym świecie.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Popularne
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl

koszaliński

Znaleziona miejscowość:koszaliński Miejscowość koszaliński leży: powiat w województwie ZACHODNIOPOMORSKIE Koszaliński to urokliwe miasto położone w powiecie zachodniopomorskim. Jest to malownicza miejscowość, która zachwyca swoimi atrakcjami

Czytaj więcej »

puderniczki.pl

Strona: puderniczki.pl kategoria tematyczna: Moda i uroda Puderniczki.pl to strona internetowa, która skupia się na modzie i urodzie. Nasza platforma promuje trendy kosmetyczne oraz najnowsze

Czytaj więcej »

morze ile głosek

temat wybrany: morze ile głosek Morze – ile głosek ma to słowo? Morze to jedno z najpiękniejszych i największych zjawisk natury, które zawsze przyciąga uwagę

Czytaj więcej »

zestaw na szczupaka żywiec

temat wybrany: zestaw na szczupaka żywiec SEO – czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych – jest dzisiaj nieodłącznym elementem każdej strategii marketingowej. Właśnie dzięki niemu możliwe

Czytaj więcej »

Międzyrzecz

Znaleziona miejscowość:Międzyrzecz Miejscowość Międzyrzecz leży: gmina miejsko-wiejska w województwie LUBUSKIE Międzyrzecz – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim Międzyrzecz to urokliwe miasto położone w województwie lubuskim.

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x