skąd jest rok

Temat wybrany: skąd jest rok

Skąd jest rok?

Rok jest jednostką czasu, którą używamy na co dzień. W naszym kalendarzu rok składa się z 365 lub 366 dni, w zależności od tego, czy jest rok przestępny, czy nie. Ale skąd właściwie pochodzi ta jednostka czasu?

Historia rok liczonego na 365 dni sięga już starożytności. Egipcjanie jako pierwsi wprowadzili kalendarz oparty na cyklu słonecznym, który dzielił rok na 12 miesięcy po 30 dni każdy, a dodatkowo miały 5 dni uznawanych za dni niepomyślne. Podobny kalendarz stosowali także Rzymianie, jednak ze względu na niedoskonałość kalendarza, co kilka lat musieli dodawać dodatkowe dni, aby dogonić cykl słoneczny.

Współczesny kalendarz o 365 dniach został ustanowiony w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII. Zmienił on kalendarz juliański, który stosowany był od czasów starożytnych Rzymian. Kalendarz Grzegorza XIII wprowadził rok przestępny, który obowiązuje do dzisiaj i polega on na dodaniu dodatkowego dnia do lutego co 4 lata.

W Polsce kalendarz Grzegorza XIII wprowadzono dopiero w 1586 roku, ale do dzisiaj obowiązuje on w większości krajów świata. Rok 2021 jest rokiem przestępnym, a zatem liczy 366 dni.

Warto wiedzieć, skąd pochodzi jednostka czasu, którą używamy na co dzień. Dzięki wiedzy o historii rok możemy lepiej zrozumieć, jak powstał nasz kalendarz i dlaczego uznajemy rok przestępny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Popularne
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.polskapedia.pl.
polskapedia.pl

Łaszczów

Znaleziona miejscowość  : Łaszczów Miejscowość Łaszczów  leży: obszar wiejski  w województwie LUBELSKIE Łaszczów – urokliwa wieś w województwie lubelskim Łaszczów to malownicza miejscowość położona w województwie lubelskim,

Czytaj więcej »

Czerniejewo

Znaleziona miejscowość:Czerniejewo Miejscowość Czerniejewo leży: obszar wiejski w województwie WIELKOPOLSKIE Czerniejewo to malownicza miejscowość położona w obszarze wiejskim w województwie wielkopolskim. Jest to miejsce o

Czytaj więcej »

kiedy fb blokuje konto

temat wybrany: kiedy fb blokuje konto Kiedy Facebook blokuje Twoje konto – poradnik dla użytkowników Konto na Facebooku to dziś standardowe narzędzie komunikacji i dzielenia

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x